Przygotowanie do kolonoskopii i gastroskopii

1. Przygotowanie do kolonoskopii:

W ciągu tygodnia poprzedzającego badanie należy:
• przerwać przyjmowanie preparatów żelaza,
• nie spożywać owoców pestkowych (np. winogron, kiwi, pomidorów, truskawek, malin), buraków, pieczywa z ziarnami, maku oraz pestek siemienia lnianego.
W dniu poprzedzającym badanie:
• można spożyć lekkie śniadanie i obiad do godziny 16.00,
• potem wolno jedynie pić płyny i od godziny 18.00 wypić 4 litry roztworu FORTRANSU (każdą z 4 saszetek rozpuścić w 1 litrze wody) w ciągu 4-6 godzin, do poprawienia smaku roztworu można go schłodzić i dodać sok z cytryny lub CitraFleet (2 saszetki) rozpuścić 1 saszetkę w 150 ml wody i wypić o godzinie 18.00, a następnie wypić 2 litry wody, a o godzinie 20.00 wypić drugą saszetkę a następnie 2 litry wody.
W przypadku, gdy badanie odbywa się po godz.14.00: ostatni lekki posiłek w dniu poprzedzającym badanie można spożyć do godz. 18.00, a FORTRANS pijemy w dniu badania od godziny 8.00 rano (każdą z 4 saszetek rozpuścić w 1 litrze wody) i wypić w ciągu 4-6 godzin, do poprawienia smaku roztworu można go schłodzić i dodać sok z cytryny
lub CitraFleet 1 saszetka w dniu badania rozpuścić w 150 ml wody i wypić o godzinie 8.00 rano, a potem 2 litry wody, druga saszetka na cztery godziny przed badaniem a następnie 2 litry wody
W dniu badania:
• wolno przyjąć leki (poza przeciwcukrzycowymi) popijając je wodą,
• wolno pić klarowne płyny do dwóch godzin przed badaniem,
• należy przyjść z osobą towarzyszącą,

Po badaniu nie wolno prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych.

2. Przygotowanie do gastroskopii:

Przed planowanym zabiegiem należy być na czczo, czyli nie powinno przyjmować się przez min. 6 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy i herbaty oraz należy powstrzymać się od żucia gumy i palenia papierosów. W przypadku przyjmowania leków na cukrzycę proszę skonsultować się z lekarzem POZ, w jaki sposób można przyjąć leki w dniu badania.
Wykonanie gastroskopii u osoby z pełnym żołądkiem może narazić ją na niebezpieczne dla życia powikłania związane z zachłyśnięciem i aspiracją treści żołądkowej do płuc.

Skip to content